Homazh per Ujup BAJRAMIN

Shkruan:
Xhafer Shatri

3. 10. 1964 – 11. 12. 2012

Sot 9 vjet iku ne amshim veprimtari i devotshem i Levizjes per Pajtimin e Gjaqeve dhe pjesetari i Levizjes Kombetare te Kosoves, Ujup BAJRAMI.
Ai ishte nje burre i vendosur, fjalepak e vepermadh. Nje mik e familjar i jashtezakonshem.
Na ngushellon vetem fakti qe ai e pa te realizuar enderren e tij djaloshare: Kosoven e lire, ne te cilen femijet e tij te mrekullueshem kthehen rregullisht dhe ashtu si te gjithe moshataret e tyre jetojne dhe marrin fryme shlirshem

Prehu i qete ne ate toke te bekuar, miku im i shtrenjte!

Siç thone andej ka Toskeria:

Ty te qofte e lehte ledina,
Te marrte mire moti e stina!

Shkrimi është i mbrojtur, në rast kopjimi duhet të shënohet burimi dhe të mos ndryshohet përmbajtja e tij.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*